Haber Detayı
04 Nisan 2021 - Pazar 00:04
 
Psikolog İpek Akalp, Kendi polikliniğini açtı
Psikolog İpek Akalp, Kendi polikliniğini açtı
GÜNDEM Haberi
Psikolog İpek Akalp, Kendi polikliniğini açtı

Psikolog İpek Akalp, Kendi polikliniğini açtı

 -Çocuk oyun terapisi

-Masal terapisi

-Çift terapisi

-Öğrenci koçluğu

ODTÜ Psikoloji Mezunu Psikolog İpek Akalp, Hastane Caddesi üzerinde açtığı polikliniğinde çocuklar ve yetişkinler grubuna yönelik terapi hizmetlerinin yanı sıra sınav kaygısı çeken öğrenciler için koçluk yapıyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Mezunu Psikolog İpek Akalp, Hastane Caddesi Alay Apartmanı 2. Katta kendi polikliniğini kurdu. ODTÜ’de aldığı psikoloji eğitiminin yanı sıra çocuk oyun terapisi, masal terapisi, çift terapisi ve öğrenci koçluğu üzerine eğitim programlarına katılıp başarı ile tamamlayan İpek Akalp, polikliniğinde bireysel ve çiftlere, yönelik danışmanlık hizmeti veriyor.

TOPLUMUN PSİKOLOĞA KARŞI ALGISI DEĞİŞTİ

Kamu kuruluşlarında mesleğini tam ve yeterli anlamda yerine getiremediği için toplumsal hizmet adına kendi polikliniğini açtığını belirten Psikolog İpek Akalp, psikolojik danışmanlığın artık bir ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Psikologlara karşı toplumun algısının da değiştiğini belirten Akalp, “televizyon haberleri ve dizilerde psikologlara yer verilmesi toplumda algının değişmesine neden oldu. Toplumun yaklaşımı değişti. Eskiden ayıp olarak görülüyordu. İnsanlar psikoloğa itmeye utanırdı. Gizli bilgilerini paylaşmak istemezdi. Şimdi insanlar paylaşmaktan korkmuyor. Gizli kalacağına, fayda göreceğine inanıyor. Kendisinde, işinde, ailesinde, arkadaş ortamında ilişkilerinde sorun yaşayıp, çevresinden destek göremeyenler dışardan bir kişinin yardımına başvuruyor. Dış göze, uzman bir göze ihtiyaç oluyor. Konulara yargılamadan bakacak, tarafsız bir göz sürece faydalı oluyor. Bu noktada psikologlar ön plana çıkıyor” dedi.

ÇOCUKLUK YAŞLARDAKİ

SORUNLAR KAÇIRILMAMALI

Psikolog İpek Akalp, polikliniğinde çocuk oyun terapisi, masal terapisi, çift terapisi, öğrenci koçluğu gibi hizmetler de veriyor. Bu konuda eğitim programlarını tamamlayıp, sertifikasını alan Akalp, ilişki ve evlilik danışmanlığı, çocuk zeka testleri gibi alanlarda da ön plana çıkıyor. Çocuklar için 1 odasını özel donanımlarla döşeyen İpek Akalp, “birçok öğrenme çocukluk yaşlarında oluyor. Çocukluk yaşlarında fark edilemeyen davranış bozuklukları daha sonradan ortaya çıkıyor. Çocukluk yaşlarda fark edilebilseydi o zaman çözümlenebilecek sorun sonradan giderilemiyor. Biz de burada çocuk terapi programları uyguluyoruz.  Çocukluk dönemini kaçırmak istemiyoruz. Çocuklarda odaklanamama, dikkat bozukluğu, kekeleme, konuşamama, tuvalet sorunları gibi birçok sorunla karşı karşıya kalıyoruz” diye konuştu.

PANDEMİ DÖNEMİNDE PSİKOLOJİ BOZULDU

Pandemi döneminde insanların psikolojisinde bozulmalar görülebileceğini ifade eden İpek Akalp, “insanlar hiç bu kadar ev hapsinde kalmamıştı. Sosyal hayat bitti. İnsanlar bazı şeylerin değerini anladı. Yalnızlık hissi yaşadı. Psikolojileri bozuldu. Bu tür problemler intihar eğilimine kadar gidebiliyor. Bu tür psikolojik sorunlarda danışanlarımıza yardımcı oluyor, faydalı oluyoruz” diye sözlerini tamamladı.

İLETİŞİM KANALLARI

Yayla Mah. 111.CD. No: 16/18 D:4 ISPARTA

info@ipekalap.com.tr

0506 844 44 88

Kaynak: Editör:
Etiketler: Psikolog, İpek, Akalp,, Kendi, polikliniğini, açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı