Haber Detayı
23 Nisan 2015 - Perşembe 17:54
 
'OTİZİMİN FARKINDAYIZ ONLARIN YANINDAYIZ'
Isparta Ülkü Ocakları Dünya Otizm Farkındalık Ayı nedeniyle Kaymakkapı Meydanı'nda 'farkındalık' etkinliği düzenledi.
GÜNDEM Haberi
'OTİZİMİN FARKINDAYIZ ONLARIN YANINDAYIZ'

Isparta Ülkü Ocakları, Birleşmiş Milletler tarafından Nisanayını Dünya Otizm Farkındalık ayı olarak ilan etmesi nedeni ile Kaymakkapımeydanında bir etkinlik düzenledi. Ülkü Ocakları Başkanı Akif Çapraz eşliğindedüzenlenen etkinliğe ocak yöneticileri ve üyeleri de katıldı. Programda ayrıcaMHP yöneticileri ve milletvekili adayları da hazır bulundu.

 

 

Kaymakkapı meydanında Perşembe günü saat 14.00’de düzenlenenetkinliğe Otizm’e dikkat çekilirken, otizm’e yakalanmış çocukların durumları vebu çocuklara sahip olan ailelerin sosyal hayatları gündeme getirildi. Ayrıcaetkinlikte ofistik çocuklar için devlet tarafından yeterince imkanlarınoluşturulmadığı da vurgulandı.

 


 

Etkinliği değerlendiren Ülkü Ocakları Başkanı Akif Çapraz,“Birleşmiş Milletler tarafından Nisan ayı “Dünya Otizm Farkındalık Ayı” olarakilan edilmiştir.

 

Otizm sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını engelleyenbir rahatsızlıktır. Ne yazık ki ülkemizde ofistik çocuklarımızın tanımı biletam olarak yapılamamıştır. Anne karnındayken tespit edilemeyen bu hastalığıbilinçli aileler bile 27 aydan sonra fark edebilmektedirler” dedi.

 

Çarpraz Türkiye’de 600 bin civarında olduğunu belirtirken,her geçen yıl bu oranın giderek yükseldiğine dikkat çekti. Çapraz Ofistik çocuksahibi olan ailelerin sosyal hayatlarının da olmadığını belirtirken, ailelerinhasta olduğunda çocuklarını emanet edebilecekleri bir kurumun olmadığının daaltını çizdi. 

Çapraz sözlerine, “Sosyal yaşamın yanı sıra ailelerin herhangi bir sağlık problemiyle karşılaştıklarında çocuklarını bırakabilecek biryer bulunmamaktadır. Bunun için özel bir kuruluşun devlet tarafından açılmasıgerekmektedir.

 

Otistik çocuk sahibi ailelerin kamu kuruluşlarında pozitifayrıcalıklarının da artırılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki otizm birhastalık değil, farklılıktır. Otizmin farkında olmalıyız onların yanındaolmalıyız” diye sürdürdü.

 

Ülkü ocakları Başkanı Akif Çapraz konuşmasının ardındanetkinlik alanına asılmış ve üzerine Isparta Ülkü Ocaklarıyız Otizm’infarkındayız ibaresi yazılı beze elleri ile özel hazırlanmış boya ile otizm’insimgesini oluşturdular. Ellerini bu pankarta basarken de hep birlikte IspartaÜlkü Ocaklarıyız Otizmin farkındayız sloganı attılar.


Kaynak: Editör:
Etiketler: 'OTİZİMİN, FARKINDAYIZ, ONLARIN, YANINDAYIZ',
Yorumlar
Haber Yazılımı