Haber Detayı
13 Eylül 2021 - Pazartesi 09:43
 
Krizin sebebi köyün suyu kesmesiymiş
Krizin sebebi köyün suyu kesmesiymiş
GÜNDEM Haberi
Krizin sebebi köyün suyu kesmesiymiş

 

Yalvaç’ta yaşanan su sıkıntısı nedeniyle hedefteki isim olan Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, su kesintilerinin nedenini açıkladı. Kendisini eleştiren İyi Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur’a sert sözlerle yanıt verdi.

 

 

Yalvaç ilçe merkezinde içme suyu sorunu yaşanıyor. Yaşanan sorunla ilgili muhalefetin hedefindeki isim Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü,  bahçe sulamasının arttığı gerekçesiyle Hisarardı Köyü’nün ilçe merkezine gelen suda kesintiye gittiğini söyledi.  Başkan Tütüncü, “Şimdi de DSİ’nin yanlış ölçümü nedeniyle günde 6-7 kez su kesiliyor” dedi. Tütüncü, kendisini eleştiren İyi Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur’a sert sözlerle yanıt verdi.

 

Muhalefet su krizinden MHP’li Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’yü sorumlu tutarken, Başkan Tütüncü ilçesindeki su kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu Başkan Tütüncü “1986 yılından bu güne kadar bugün debide bir azalma veya su krizi bu gün için yaşanmıyor daha önceki belediye başkanı Tekin Bayram döneminde de, Yalçın Bulgurcu döneminde de, bizim dönemimizde de çok kez özellikle Temmuz ayı ile yağışların başladığı Kasım ayı arasında her sene olmasa da 4-5 senede bir bu su krizi yaşanmakta.  Yalvaç ilçe merkezine içme suyu Hisarardı Köyünden sağlanıyor. Kaynaktaki su kuraklık nedeniyle geçtiğimiz yıllara oranla yüzde 40 azaldı. Kuraklık, yaz aylarında artan bahçe sulamasına, nüfus artışı da eklenince Yalvaç’ın içme suyu sorunu ortaya çıktı. Biz kurban bayramı arifesine girdiğimizde hisar ardı köyünde bahçe sulamalarının arttığını Yalvaç’taki nüfusun artması ve hisar ardı köyüne de gurbetçilerin gelmesiyle bahçelerinde sulanması gerektiği için suyu veremeyeceklerini söylediler bizde tabi anlayışla karşıladık gerek 2 sene koronavirüs sebebiyle gurbetçilerin gelmemesi gerek kurban bayramında idari tatille birlikte 1 haftadan fazla tatil olması nedeniyle İstanbul ve Ankara’daki gurbetçilerimizin gelmesi hem nüfus yoğunluğu hem bir önceki sene saniyede 460 litre akan suyumuzun bu sene 307’ye düşmesi yaklaşık olarak yüzde 40’a yakın bir verim kaybı olması nedeniyle de 2014 yılında da su abonesi 10 bin civarındayken 2021 yılı bugün itibariyle 14 bin su abonesine ulaştık.

“DSİ’nin yanlış su ölçümü”

 

Hisarardı Köyü de bahçe sulamasının arttığını gerekçe göstererek, Yalvaç’a gelen içme suyunda kesintilere başladı. Kesinti nedeniyle Yalvaç Belediyesi ile Hisarardı Köyü karşı karşıya geldi. Bunun üzerine DSİ, suyun kaynağı olan Hisarardı’nda bir ölçüm yaptı. Yapılan ölçümlerde Yalvaç Belediyesi’nin saniyede 20 litre hakkı olduğu tespit edildi. Bunun üzerine Yalvaç Belediyesi yeni bir içme suyu boru hattı döşedi. Ancak Hisarardı Köyü bu kez akşam saatlerinde verdiği suyu da kesti. Kurban bayramından hemen sonra DSİ yapmış olduğu ölçümde Hisarardı’nın sulama hattında 20 litrelik sulama hakkınız var saniyede ve Yalvaç belediyesinin aldığı kaynaktan diğer tarafa kayma var oraya bir 20’lik boru atarak işi dengeleyebiliriz dediler biz bu 20’lik suyu aldıktan sonra Hisarardı köyü akşam saatlerinde verdiği suyu da kesmeye başladı hak aramak suçmuş gibi görünmeye başlandı. 

 

“Suyu açmak için günde

 6-7 kez köye gidiyoruz”

 

Yalvaç Belediyesi’nin talebi üzerine DSİ bir kez daha ölçüm yaptı. Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’nün ifadesine göre DSİ, su ölçümlerinde hata yaptı. Daha önce saniyede 20 litre olan su hakkı, yapılan 2’inci ölçümde 50 litreye çıktı. Bu kez iş jandarmalık oldu.

                DSİ kurban bayramından sonraki hafta tatil bittikten sonraki hafta ölçümü yanlış yaptığı saniyede 20 değil 50 litreye yakın bir su almamız gerektiğini söyleyince Hisarardı’yla son 2 haftadır su geliyor gidiyor biz hakkımız olan suyu saniyede 170 litreyi aldığımızda hiçbir problemimizin olmamasına rağmen ek çalışmalarımız kuyu, sondaj, alt yapının yenilenmesi noktasında gayret gösterdiğimizi de Yalvaç halkının özellikle bilmesini talep ediyorum. Hisarardı bir türlü DSİ’nin ölçümünü kabullenmeyip sanki biz onların sulama hakkını ellerinden alıyormuşuz gibi bir hareket büründüler bizde güvenlikle jandarmayla gidip gelmek durumunda kalıyoruz. Cuma, Cumartesi ve Pazar günü en az 7 kere suyumuz kesildi bizde 7 kere jandarmayla birlikte su ekibi arkadaşlar tekrar hakkımız olan suyu bahçe sulama suyu değil hakkımız olan suyu aldık” dedi.

 

‘Sosyal medyadan su uzmanı kesildi’

 

Yalvaç Belediye Başkanı Tütüncü’nün hedefinde su sorunundan kendisini sorumlu tutan İyi Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur’da vardı. Milletvekili Cesur’u sert sözlerle eleştiren Başkan Tütüncü, “sosyal medyadan su uzmanı kesilmek bir siyasetçiye yakışmaz” dedi.  Başkan Tütüncü “Belediyeye gelip bir bilgi alma zahmetinde bulunmadan sosyal medya su uzmanı kesilmek özellikle İYİ Parti milletvekili Aylin Cesur’a seslenmek istiyorum 7,5 yıllık oturduğu yerde serzenişte bulunmak Demirel’in kızı olduğunu iddia eden birisi acaba hisarardı köyüne ömründe bir kere gitmiş mi veya bu sorular için Yalvaç belediyesini bir kere aramış mı oturduğu yerde milleti galeyana getirecek hantal bir belediye diye sadece belediye başkanlığı değil çalışan bütün personeli zan altında bırakmak bir siyasetçiye bir milletvekiline yakışmaz Yalvaç’ın milletvekiliyse Isparta’nın milletvekiliyse gelir sorunu yerinde ve bir bardak çayımızı da içer problemleri bizden öğrenir belediye ne yapmaya çalışmış ne yapmış ne yapamamış onun bilgisini bizden alır” diye konuştu.  

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Krizin, sebebi, köyün, suyu, kesmesiymiş,
Yorumlar
Haber Yazılımı