Haber Detayı
23 Mart 2015 - Pazartesi 18:25
 
AK PARTİLİ ÖZEL: HER MAHKEME KARARINI KADROYA GEÇİRİRSEK BUNUN ADI POPÜLİZM OLUR
TBMM Genel Kurulu’nda HDP’nin Karayolları Genel Müdürlüğü’nde çalışan taşeron işçilerin sorunlarının araştırılması üzerine verdiği önerge görüşüldü.
SİYASET Haberi
AK PARTİLİ ÖZEL: HER MAHKEME KARARINI KADROYA GEÇİRİRSEK BUNUN ADI POPÜLİZM OLUR

TBMM Genel Kurulu’nda HDP’nin Karayolları Genel Müdürlüğü’nde çalışan taşeron işçilerin sorunlarının araştırılması üzerine verdiği önerge görüşüldü. Önerge üzerine söz alan AK Parti Isparta MilletvekiliRecep Özel, “Kaç işçiye kadro verileceği, o işte kaç işçinin çalışacağıstandart norm kadrolar bellidir. Her mahkeme kararını biz kadroya geçirirsek bunun adı popülizm olur.” dedi. taşeron işçilerin sorunlarının araştırılması önergesi AK Partili milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

 

TBMM Genel Kurulu’nun 81. birleşimi saat 14.00'te yoklamasızaçıldı. Birleşimi TBMM Başkan vekili Sadık Yakut yönetirken katip üyeler Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ve Tokat Milletvekili Dilek Yüksel. BaşkanlığınGenel Kurula sunuşları yapıldı. Meclis araştırması açılmasına ilişkin üç önergeokunarak bilgiye sunuldu. HDP Grubunun Karayolları Genel Müdürlüğü’nde çalışan taşeron işçilerin sorunlarının araştırılması önergesinin gündeme alınması önerisi görüşülmeye başlandı. Önerge üzerine sırasıyla HDP Şırnak MilletvekiliAdil Zozani, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, CHP Ankara Milletvekili İzzetÇetin ve AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel söz aldı.

 

AK Parti hükümetlerinden önce de taşeron uygulamasınınuygulamaya girdiğini ve çoğu iş yerinde gerek hizmet alımı şekliyle gerek başkaşekillerde uygulandığını belirten Ak Parti Isparta Milletvekili AdaletKomisyonu Üyesi Recep Özel, “Tabii, bunun aksayan yanları çok olmuştur. Aksayanyanlarını düzeltmek, evet, iktidarın görevi. Bu taşeron işçilerle ilgili olarak birtakım düzenlemeleri özel hukuk anlamında burada yaptık.” dedi.

 

Taşeron işçilerin almış oldukları ücretlerin eksiksiz birşekilde hesaplarına yatırılmasına dair düzenlemeyi meclisten geçirdiklerini belirten Özel, “Bunların ücretli yıllık izinlerinin kullandırılması gibi birtakım iş güvencesi sağlayan tedbirleri buradan geçirdik. Tabii, burada şöyle bir şeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum: Bu taşeron uygulamasına bir mahkeme kararı verdi diye hemen onların devlette kadroya alınması... İşçilerin ne şekilde kadroya alınacağının mevzuatı var, uygulaması var. Böyle her mahkeme kararındaki uygulamayı biz kadroya alacak olursak bunun adı ‘popülizm’ olur, bunun adına.”diye konuştu.

 

Kaç işçiye kadro verileceği, o işte kaç işçinin çalışacağının standart norm kadrolarının belli olduğunu kaydeden Özel, “Her mahkeme kararını biz kadroya geçirirsek bunun adı popülizm olur. Şimdi,devlette norm kadronun ne olacağı uygulamalarıyla belli. Kamuda hangi işlerdehizmet alımı yapılacağının öncelikle Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenmesi gerekiyor. Onun da en kısa sürede -inşallah- belirlenmesi gerektiğinin buradaaltını çizmek istiyorum. Artık her işte hizmet alımı ve taşeron uygulaması yapılamayacak, hangi işlerde yapılacağı Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek.Yardımcı işler ile asıl işler arasında net bir hat olmadığı, net bir ayrım olmadığı için yaşanan karmaşalık yargıya intikal etti. Evet, ortada bazı yargıkararları var. Bu yargı kararlarının hangi hükümle verildiği, hangi şeylerde nasıl bir uygulama yapılacağı, bu kararların nasıl yerine getirileceği, burada mağdur olan işçilerin mağduriyetinin nasıl giderileceği noktasında bir çalışmada Hükûmet tarafından yapılmaktadır. Bu, mahkeme kararlarının hiçbir zaman uygulanmayacağı anlamında da değildir. Hangi usulle, hangi yöntemle… Buradaeğer mağdur edilen işçi arkadaşlarımız, kardeşlerimiz varsa bunlarla ilgili dedüzenleme yapılmaktadır. Asıl iş nedir, yardımcı iş nedir; burada bir çalışmayı Bakanlık yapmaktadır. Kısa süre içerisinde bunlarla ilgili bir düzenleme gelecektir. Bundan dolayı da herkesin müsterih olmasını arzu ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, PARTİLİ, ÖZEL:, HER, MAHKEME, KARARINI, KADROYA, GEÇİRİRSEK, BUNUN, ADI, POPÜLİZM, OLUR,
Yorumlar
Haber Yazılımı