Haber Detayı
21 Ocak 2021 - Perşembe 10:13
 
Yatırımlarda aslan payını Eğitim ve Davraz Kayak Merkezi alacak
Yatırımlarda aslan payını Eğitim ve Davraz Kayak Merkezi alacak
GÜNDEM Haberi
Yatırımlarda aslan payını Eğitim ve Davraz Kayak Merkezi alacak

İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Keskin;

Yatırımlarda aslan payını Eğitim ve Davraz Kayak Merkezi alacak 

İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Keskin, bütçe görüşmelerinin tamamlanmasının ardından 2021 yılı bütçesinin bir önceki yıl bütçesine göre 7 milyon liralık artışla, 157 milyon lira olarak belirlendiğini açıkladı. Bu yatırımların büyük bölümünü yine milli eğitim ve bir farkındalık olarak Davraz Kayak Merkezi alacak.

İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Keskin, Isparta Kumsaati Dergisi’ne bütçe görüşmelerini değerlendirdi ve yatırımların bazılarını satır başları ile aktardı:

5302 sayılı İl Özel İdare Kanunu gereğince 20 gün süren bütçe görüşmelerinin sonunda 2021 yılı bütçesi 157 milyon lira olarak belirlendi. Geçen yıl bu rakam 150 milyon lira idi. 2021 yılı bütçesi sağ olsunlar milletvekillerimizin desteği ile yüzde 50 civarında artacaktır.

Biz, meclis üyelerimizle, özel idare çalışanlarımızla, ilgili kamuda çalışanlarla beraber güzel bir çalışma dönemi geçirdik. Önümüzdeki dönemlerde bunun yansımalarını Isparta’da göreceğiz.

DAVRAZ KAYAK MERKEZİ’NDEKİ YENİLİKLER

2021 yılı içinde önemli yatırımlarımızın başını Davraz Kayak Merkezi çekecek. Aralık ayında Davraz’daki 5.telesiyejin tamamlanması öngörülmüştü. 15 milyon lira ek ödenek bakanlıktan geldi. 8 kişilik gondol, saatte bin 500-bin 600 kişiyi aşağıdan yukarıya götürebilecek bir telesiyej olacak. Bu yatırım önemli bir katkı sağlayacak.

Üniversitemizin işlettiği oteli de aralık ayı itibariyle bünyemize aldık.

Ayrıca 75 bin dönümlük otopark düzenlemesi yapıldı. Bu düzenleme ile otobüsler ayrı bir alana alınacak. Gelen misafirler için günübirlik tesisinde hizmete girmesiyle 2021 yılında Davraz Kayak Merkezi, daha değişik bir havaya bürünecek.

Bu yıl altyapıya daha da önem verdik. Elektrik trafoları yeraltına alındı. Otopark altındaki su giderlerinin yerleri değiştirildi.

Yığılmaları önlemek için telesiyejin önündeki tüm barakalar kaldırıldı. Gelen misafirleri, sporcuları ve günübirlik tesisleri ayırdığımız için rahatlama olacak. Günübirlikçiler için yukarda yeni bir alan daha oluşturuldu.  Böylece kirli görüntü de ortadan kalkmış oldu.

Hedefimiz, otelin alınması, spor salonunun yapılmasıyla yaz turizmi için de buraya sporcu getirmek. Bu sene pandemi sorun oldu, haziran ayında 4 takım gelecekti ama gelemedi. İnşallah 2021 yılında bu sorunu aşarsak spor kulüplerimizin mekanı Davraz olacak. Güreş milli takımı, kros takımları ve futbol takımlarını ilimize bekliyoruz.

Ayrıca telesiyejlerin bakımları yapıldı. 10 senedir ciddi bir bakım yoktu. O tamamlandı. Eksik, kırık varsa bu gibi sorunlar giderildi. Oturaklar yenilendi. Yaklaşık 2.5-3 milyon lira bütçe, bu işler için ayrıldı.

YOL VE KÖPRÜ ÇALIŞMALARI

Melikler Köprüsü ile Çandır arasındaki 4.5 km yolda çalışmalar tamamlandı. Bununla beraber Isparta merkezde toplamda 185 km bir yol ağı tamamlanmış oldu. Grup köy yollarının tamamı asfaltlanmış oldu. 2021 yılı içinde de köylerin içlerine başlanacak.

2021’DE2 ANAOKULU DAHA YAPILACAK

Bütçede eğitim yatırımları da önemli pay aldı. Bildiğiniz üzere 4 anaokulu tamamlanmıştı. Buna ilave olarak 2 anaokulu daha yapılacak. Bunlardan biri Gönen ilçesi Güneykent Kasabası’na yapılacak, diğeri ise Milli Eğitim’in öngördüğü, arazi tahsisi olan yere yapılacak. Bu nedenle yeri henüz belli değil. Ama bu anaokulu il merkezinde olacak.

KÖYLERDE PANDEMİ ÇALIŞMALARI

Köylere hizmetlerimiz 2021 yılında da devam edecek. Bazı köylerde kilit parke taşı eksikliği var, onlar tamamlanacak. Ayrıca pandemi sürecinde ilaçlama ile ilgili çalışmalar devam etti. Özel idare tarafından 204 köyümüzün çöpleri toplanıyor, yine bu hizmetin devam etmesi, ilaçlanması, evsel atıkların toplanması köy muhtarları ile istişare halinde devam edecek. Dezenfektan yardımı da sürecek. Köylerde bulunan okulların ilaçlanması, dezenfekte makinelerinin temini sağlanmaya devam edecek. Ayrıca, okul içlerinde asfalt çalışmaları da yapılacak.

MECLİS, RAHAT ÇALIŞTI

Meclisimiz bu çalışma döneminde sıkıntı yaşamadı. Alınan önlemlerle, pandemi kuralları çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürdük. Komisyon çalışmalarımız da başarılı bir şekilde tamamlandı. Saha çalışmalarında zaman zaman pandemi nedeniyle sorunlar yaşansa da hizmetler aralıksız devam etti. Vardiye sistemi uygulandı. 70 işçimiz zor günler yaşadı ama hep birlikte o süreci atlattık.

GES YATIRIMLARI

Sondaj suyu ile içme suyu temin eden köylülerimizin 138’i GES (Güneş Enerjisi Sistemi) ile donatıldı. Nüfusu fazla olan köylerde 2 GES sistemi kuruldu. Geri kalan 204 köyün çalışmaları devam edecek ve GES kazandırılacak. Ayrıca içme suyu depoları yenilenmeye devam ediyor. Güneş Enerji Sistemi, planlama doğrultusunda tüm köylerimizde kurulacak.

KÖY YOLU ÇALIŞMALARI

Ayrıca, merkez köylerden Deregümü-Yakaören köy yolu, Gölcük yolu düzenlendi ve asfaltlandı. Çukur-Aşağı Gökdere bağlantı yolu tamamlandı, Darıören yolu genişletildi.

YOL ÇİZGİ ARACI ALINDI

Devlet Malzeme Ofisi’nden 980 bin TL’ye yol çizgi aracı alındı. Bu aracımız yoktu, böylece önemli bir ekipmanı daha tamamlamış olduk.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yatırımlarda, aslan, payını, Eğitim, ve, Davraz, Kayak, Merkezi, alacak, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı