Haber Detayı
14 Şubat 2020 - Cuma 10:32
 
Yargı yolunda Hesaplaşacağız
Yargı yolunda Hesaplaşacağız
GÜNDEM Haberi
Yargı yolunda Hesaplaşacağız

Başkan Tütüncü ihmal iddialarına yanıt verdi,

Yargı yolunda Hesaplaşacağız

 

Yalvaç Belediye Başkanı Hilmi Tütüncü, Salur’da çıkan ve üç kardeşin ölümüyle sonuçlanan çıkan yangında ihmal olduğu iddialarına belgelerle yanıt verdi. Başkan Tütüncü sosyal medyada kara propagandaya uğradıklarını belirterek  “İleri geri konuşup belediyeyi zan altında bırakmak isteyip siyasi malzeme yapmak isteyenlerle yargı yolunda hesaplaşacağız” dedi

 

O İDDİALARA YANIT VERDİLER

Yalvaç’ın Salur Mahallesi’nde geçtiğimiz günlerde meydana gelen yangın sonrası 3 kardeş yaşamını yitirdi. Kardeşlerin ölümünde, hem aile hem de sosyal medya da Yalvaç Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün ihmali olduğu iddiaları üzerine Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü ve yangına ilk müdahale eden itfaiye erleri, basının karşısına geçtiler, tüm iddialara cevap verdiler.

 

 

Yalvaç’ın Salur Mahallesi’nde feci bir yangın meydana geldi. Çıkan yangında dumandan zehirlenen 3 kardeş yaşamını yitirdi.  Yaşanan yangın olayının ardından aile ve sosyal medya da çocukların ölümünde Yalvaç Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün ihmali olduğu iddia edildi. İddialar üzerine Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü ve yangına ilk müdahale eden itfaiye erleri, basının karşısına geçtiler, tüm iddialara cevap verdiler.

Ekiplerimiz bir dakika içinde yola çıktı, 3 dakika içinde yanan eve ulaştı

İhbarın itfaiye müdürlüğüne düşmesinin ardından ekiplerin bir dakika içinde yangına müdahale etmek üzere yola çıktıklarını ve 3 dakika içinde yangın yerine ulaştıklarını belirten Başkan Tütüncü, itfaiye araçlarında merdiven olmadığı yönündeki iddialara yanıt verdi.  Tütüncü, “Olayının olduğu güne gelelim. 7 Şubat'ta 8.45 de geçiyorken bir görüntü elimizde. 12 araçlık itfaiye ekiplerimiz arızalanmaması için burada kaloriferli merkezi sistemde bekletilir. Şu an 8.48 de ihbarı aldık. Daha bir dakikayı dolmadan itfaiye ekibi yola çıktı. Araçlarımızda merdiven olmadığı iddiaları da gerçek dışı. 2 aracımızda da seyyar merdiven vardı. 3 dakikayı doldurmadan araçlarımız olay yerine gidiyor. İlk aracımızı olay yerine gönderdik. Su takviyesi isteyince diğer araçlar takviye istenince onları da olay yerine ulaştırdık. Mobese kayıtları da geldiğinde hakkımız görecektir. 2. aracımız da 8.51'i görmeden hareket etmiş arkadaşlar. Yangınnı çıktığı Salur mahallesinde yüksek katlı evler olmadığı ve sokaklar dar olduğu için arkadaşlarımız buraya seyyar merdivenle müdahale edilmesi gerektiğini biliyordu. Ve itfaiye araçlarımızda seyyar merdiven vardı. Eğer merdivenli aracı gösterseydik, müdahale en az 20 dakika daha geç olurdu. Çünkü sokakların dar olduğunu biliyoruz. 8 dakika içinde de olay yerine su takviye için 3. aracımızı gönderdik” dedi

 

Yalvaç Belediyesi’nden önce müdahale etmemiz mümkün değil

İddialardan bir diğeri de Hüyüklü Belediyesi itfaiye ekiplerinin Yalvaç Belediyesi itfaiye ekiplerinden önce yangına müdahale ettiğiydi. O iddiayı ise Hüyüklü Belediye Başkanı Hasan Yıldız yalanladı. Yıldız, “İtfaiye amire Üstün Erdoğdu, olay yeri günü beni aradı. Başkanım Salur da yangın var. Biz 3 itfaiye müdahale ediyoruz ama bize su takviyesi gerek dedi. Ben de hemen gönderdim. Ben bizim arkadaşları aradım dedim ki Salurda yangın varmış 112 bizi aramadı mı dedim, bizim arkadaşlardan da bizi arayan olmadı dendi.  112'den olayla ilgili ihbarın gelmediğini öğrendim. Hemen talimat verdim ve aracımız yola çıktı. Tankerden çevirdiğimiz bir itfaiye aracımız var 16 tonluk büyük aracımızı gönderin dedim. Bizim arkadaşlarımız hemen çıktı arkadaşları aradığın da saat 09.10’du Üstün Erdoğdu’nun aradığında Olay yerine giden arkadaşlarımızdan bilgi aldım. Arkadaşlarımız olay yerine gittiğinde Yalvaç Belediyesi tarafından alevlerin söndürülmüş olduğunu ve kepçeyle de müdahale edildiği öğrendim. Alev çıkmayıp duman çıktığı bilgisini aldım. 10 dakika içerisinde aracımız oradaydı. Yalvaç Belediyesi'nden önce olaya Hüyüklü Belediyesi'nin müdahalesi gerçek dışıdır. Hüyüklü'nün olay yerine önce gelmesi mümkün değil” diye konuştu.


İtfaiye Eri yaşadıklarını anlattı

Yangın anında olay yerine ilk ulaşan ekipte olan İtfaiye Eri Nuri Çoban, yaşadıklarını şu şekilde anlattı.  Başkan Tütüncü ise itfaiye erlerinin yangın kıyafetlerinin olmadığı, solunum cihazlarının boş olduğu iddialara açıklık getirdi.  Çoban “Sabah 112’den gelen ihbara göre hemen çıkış yaptık yangın yerine vardığımızda bir boy hortum atıp lens taktım kapıdan alevlerin çıktığını gördük ve hemen müdahale ettik. Polat arkadaşımız koşarak geldi ona hemen merdiven indir dedim hemen gaz maskemizi taktık ve hemen camdan içeriye girdim içeride hareketsiz bir şekilde dudakları morarmış, gözler morarmış bir şekildeydi cansızdı  Ondan sonra oradan inilmeyeceğini gördük. Daha sonra kepçeyle çıkarmak zorunda kaldık” Başkan Tütüncü,  Araçlarımızın tamamında ekipmanlarımız var, yangına giden ekiplerin üzerinde yangına dayanıklı kıyafetleri var iddialardan bir tanesi de oksijen tüpünün olmadığı ama bizim yangına müdahale eden itfaiye araçlarında 85’lik lans, 85’lik hortum, kazma, loğar lansı, yangın söndürme tüpü, balyoz, kürek, solunum maskesi, hava tüpü ve merdiven 24 saat nöbet tutup ikinci 24 saat için ekip geldiğinde de tamamı doğrumudur yanışmıdır diye 2014 yılında göreve geldiğim günden bu güne kabul edilir imzası alınır ve göreve başlanır. Geçen hafta bir yangında bir lansın olmadığı bile tutanak altına alınmıştır, Bolat Kabul o gün bu gurubun içerisinde nöbetçi değil bir önceki grupta ve kendisi nöbetini devrediyor nöbet istirahatına gittiğinde kendiside Salur mahallesindedir  itfaiyenin sirenlerinin sesini duymasıyla birlikte olay yerine intikal ediyor olay yeriyle kendi evinin arası 100 metre ve benlik bir şey varmı diyerekte kendiside müdahale ediyor. Ama istirahatta olan birisinin üzerinde itfaiye kıyafetinin olması hayatın olağan akışına uygun mu arkadaşlar ev istirahatından geliyor kendisi vicdani görevini yerine getirmek için” dedi.    

Çocuklar neden kepçe yardımı ile alındı?

Yanan ev de hayatını kaybeden kardeşlerin kepçe yardımı ile bulundukları yerden alınmasının nedenini hem Yalvaç Belediyesi’ne bağlı Kepçe Operatörü İsmail Memişoğlu, hem de Başkan Tütüncü açıkladı. Tüüncü “Ben olay yerine vardım 3 tane çocuk var dediler içeride hemen yan taraftan duvarı yıktık iki arkadaş bindiler ve yukarıda kendileri dineliyorlar onları indirdim aşağıya sonra itfaiyedeki arkadaşlar içeri girdiler çocukları aldılar kepçenin ağzına onları hemen ambulansa götürdük. Kepçenin ağzında üç kişi vardı Nuri Çoban, birde çocukların dayısı olan Nuri Çoban vardı . Başkan Tütüncü,  normalde itfaiyeyle birlikte kepçenin olayı yerine gitmesi söz konusu değil ama 3-4 dakika içerisinde kepçede olay yerine ulaştı oda şöyle oldu 2 caddede kar çalışmaları yapılıyor olay duyuluyor kepçe lazım oluyor hemen kepçenin oraya geçmesinin talimatını verdiğim için biliyorum birde kepçenin ağzına neden alındı diye bir serzeniş var yangında alevler yükselmiş bir vaziyette yangın çocukların yattığı yere tam anlamıyla girmemişken duvar yıkılıyor kepçenin dışında ambulans ve itfaiyenin girmesi mümkün değil biz olay yerine varmışız can kaybı var ve can kaybını yangından kurtarma derdinde arkadaşlar.”dedi.    

Resmi belge ile yanıt verdi

Delillerin karartılması için binaların yıkıldığı iddialarına sert tepki gösteren Başkan Tütüncü, İddialara imzalı resmi belge ile yanıt verdi. Başkan Tütüncü “Bu binanın yanındaki duvar yıkılmasının dışındaki yan binaya sıçratılmamasına rağmen oda kısmen zehirlenmeye bağlı Ayşe Akgündüz hastanede, kardeşi Veli Ergin yangın yerinde bende kendim bizzat oradayım başkanım bu ev çok su aldı bunu yıkalım dediler ve bende dedim ki bu ev yıkıldıktan sonra iş neden yıkıldı olur Ayşe abamada derdimizi anlatamayız onun için bana yazılı olarak beyanınızı verin biz bu evi yıkmak değil yangından da etkilendi buraya gerekli yardımı gerek devlet gerekse devletin yapmadığı yerde de belediye olarak biz bunun yenisini de yaparız dedik ve sözlü olarak o an yıkılsın denilmesine rağmen biz yıkmadık. Öğleden sonra dilekçe geldikten sonra fen işlerine ivedilikle dedim ve kimse farkında değil ama o binanın altında bulunan hayvanları da kurtaran yine biziz” dedi.        

Hiçbir şeyi bilmeden sosyal medyada kara propaganda yaptılar

Yaşanan yangın olayı sonrası sosyal medyada Yalvaç Belediyesi’ne yönelik kara propagandaların yapıldığını belirten Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, “Kaymakam bey dövüldü, belediye başkanı dövüldü gibi asılsız haberler bile çıkardılar” dedi, tahkikatların sona ermesinin ardından kötü yorum ve haber yapanlara suç duyusunda bulunacaklarını belirtti.  Başkan Tütüncü “7 Şubat 2020 saat 08:50 sularında feci bir yangın meydana geldi bu yangın gerek ailenin gerek Yalvaç’ın gerek Türkiye’nin umudu olan 3 tane yavrumuzun ölümüyle sonuçlandı. Biz bu olayın sarsıntısını üzerimizden atamadan gerek sosyal medya gerek bazı basın mensupları tarafından sebepsiz bir vaziyette kara propaganda yapılarak özellikle sosyal medya üzerinden yangın yerini sokağını yangının durumunu müdahalemizi hiçbir resmi bilgi ve belgeye dayanmadan bir kara propaganda yaparak bizim canlı yayında vatandaşımızın aklına gelen hertürlü sorulara cevap verme mecburiyetinde bıraktılar. Kaymakam bey dövüldü, belediye başkanı dövüldü gibi bir kara propaganda başladı görmediği bilmediği bilgi sahibi olmadığı yerde fikir sahibi olup sosyal medyada ileri geri konuşup belediyeyi zan altında bırakmak isteyip siyasi malzeme yapmak isteyenlerle yargı yolunda hesaplaşacağız” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yargı, yolunda, Hesaplaşacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı