Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 10:21
 
Trafiği rahatlatacağız ama asıl iş vatandaşa düşüyor
Trafiği rahatlatacağız ama asıl iş vatandaşa düşüyor
GÜNDEM Haberi
Trafiği rahatlatacağız ama asıl iş vatandaşa düşüyor

Başkan Başdeğirmen, trafik yoğunluğunu azaltacak çalışmalara hız verdi;

Trafiği rahatlatacağız ama

asıl iş vatandaşa düşüyor

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Isparta’nın trafik sorununu çözmek istiyorsak hepimiz birbirimize saygılı bir şekilde trafik kurallarına uyarak bu işi çözebiliriz ben kendi işimi göreyim de başkası ne yaparsa yapsın demek doğru değil” dedi

TRAFİKTE SAYGILI

OLMAK ZORUNDAYIZ

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, kent yaşamının birinci problemi olan trafik sorunun çözümünde sürücülere büyük görev düştüğünü söyledi. Başkan Başdeğirmen, trafikte vatandaşların birbirine saygı duymaları gerektiğini belirterek, kent merkezindeki caddelerde çift hatta üç sıralı park yapmanın doğru olmadığını söyledi. Trafiği rahatlatmak adına gerekli çalışmalara başlandığını söyledi. 

Isparta’nın en büyük sorunlarından birisini söyleyin denildiği zaman ilk söylenenin şehrin trafiği olduğunu belirten Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, trafiği rahatlatmaya yönelik çalışmalarını şöyl aanlattı “Tabiî ki Isparta, Türkiye’de en çok aracı olan illerden bir tanesi nüfusuna göre araç sayısı günden güne de fazlalaşıyor. Tabela nüfusumuza bakıyoruz 237 bin yazıyor ancak bizim Isparta’da 350 bin insan yaşıyor. 90 binin üzerinde öğrencimiz kayıtlı Isparta’da. Bunun 65 bini Isparta’da yaşıyor ve bu öğrencilerimizin yüzde 90’ı bu tabeladaki nüfusa kayıtlı değil. Ayrıca bizim yakın köy ve ilçelerimizin tamamında vatandaşlarımız Isparta’da ticaret yapıyor gündüz bütün gününü merkezde geçirip akşamları evine dönüyor. Gün içerisindeki hareketliliğe baktığımız zaman 350 bin nüfuslu bir şehirde yaşıyoruz.  Tabiî ki burada 50 yıl önce imar uygulaması yapılmış yollarımız Mimarsinan caddesi gibi, Cumhuriyet caddesi gibi 6 Mart caddesi gibi, caddelerimiz 50 yıl öncesi imar planından uygulanan caddeler. Baktığınız zaman caddeleri genişletmemiz mümkün değil peki ne yapmamız gerekiyor. Trafiği fazla sıkıntıya sokmadan trafiğe olan saygımızla biz bunu çözmek zorundayız.

OTOPARKLARI KULLANALIM

Tabiî ki burada vatandaşlarımızın da çift park üç park ve ışık ihlallerinden dolayı birçok sıkıntı yaşıyoruz.  Bizim vatandaşlardan da isteklerimiz var çift sıra park yapmak çok doğru bir şey değil Mimarsinan caddesinde çift park yapıldığı zaman bakıyorsunuz 20 metre ileride boşluk var oraya vatandaşımız aracını koymuyor.  Gideceği yerin tam karşısına bırakıyor. Bugün İşbankası’nın önünde 3 sıra park yapılıyor ama yanında bir otoparkımız var yarım saati ücretsiz olarak uygulamaya başladığımız yer altı otoparkımız var.  Valilik binasının arkasında bakın hiçbir zaman dolu göremezsiniz bomboş. Bizim de bu alışkanlıklardan vazgeçmemiz gerekiyor.  Hep beraber Isparta’nın trafik sorununu çözmek istiyorsak hepimizin birbirimize saygılı bir şekilde trafik kurallarına uyması gerekiyor. Ben işimi göreyim de  başkası ne yaparsa yapsın dersek, bu işte başarılı olamayız.  

IŞIKLI YERLERDE DÖNERLER KALDIRILIYOR

Trafik yoğunluğunu azaltmak için ışıklı olan yerlerdeki göbekleri kaldırmaya başladık. Otobüs şoförlerimiz çok zorlanıyordu.  Bir kavşağa dönmek için durduğu zaman arkadan gelenler zaten kavşağa giremiyordu şimdi bu dönerleri kaldırmaya başladık. Işıklı olan yerlerde dönerleri kaldıracağız otobüslerimizin ve araçlarımızın çok daha rahat bir şekilde diğer yola geçebilmelerine imkan sağlayacağız.  Bazı yerlerde sağa dönüşü kontrollü bir şekilde kırmızı ışıkta duran yol üzerinde ışığı beklemeden geçme imkanı veriyoruz şimdi onlarında çalışmalarını yapıyoruz. Ara refüjlerin geniş olanlarını daraltıyoruz. Kaldırımların büyük olan yerlerini daraltıyoruz. İki şeritli olan yerlerde üç şeritli, üç şeritli olan yerlerimizi dört şeride çıkararak bu sıkıntılı dönemi atlatmak için çalışmalar yapıyoruz.

ALT VE ÜST GEÇİTLER YAPILACAK

Ulaştırma Bakanımız Isparta’daydı alt geçit ve üst geçitlerle alakalı kendisinden taleplerimiz vardı bunları anlattık nerelerde sorunlarımız var nerelere ne yapmamız gerektiğiyle ilgili bilgiler verdik. Olumlu bir şekilde bize geri dönüş yaparak olması gerekenleri istişare halinde kaydını aldı. Genel müdürlere ve daire başkanlarına bizim yanımızda talimatlarını vererek Isparta’dan ayrıldı. İnşallah kısa bir süre de alt geçit ve üst geçit yaparak trafiğimizi rahatlatıyoruz.

ALTERNATİF YOLLAR

Şehrimizin büyük bir yoğunluğu üniversite tarafında her gün mesai başlangıcı ve mesai bitiminde Organize sanayiden tutunda Keçiborlu, Uluborlu, Burdur, Gönen, Üniversite Çünür halkı ne kadar araç varsa o yoldan işliyor.  Başka bir alternatifimiz yok kaç bin tane araç çıkarsa çıksın bu yoldan gidip geliyor.  Bunlarda hangi mahalleye gidecek olursa olsun Mimar Sinan caddesini kullanıyorlar. Binlerce araç aynı cadde üzerinden dağılmaya çalışıyorlar.  1 tane alt geçit var ama onunda sonunda ışık var ışıklara takılıyor o ışıkları da kaldırmak için çalışmalar yapıyoruz.  Artık bizim trafiği akıcı bir şekilde götürmemiz gerekiyor. Daha önce belediye bünyesinde ulaştırma müdürlüğü yokmuş biz gelir gelmez ulaştırma müdürlüğünü kurduk ulaştırma müdürümüze buralarda çalışmalar hakkında ne yapılması gerektiğiyle ilgili kendisinden rapor istedik. Ankara’da, İstanbul’daki gibi büyük şehirlerde büyük üniversitelerin ulaştırma birimi başkanlarını davet ettik. Üç üniversiteden geldiler 3-4 gün Isparta’da kaldılar trafiği gördüler ve bizlere önerilerde bulundular yapmamız gerekenleri bizler de bunları SDÜ ve ISUBÜ’yle birlikte tekrar hamurlaştırdık ve ortaya çıkan uygulamaları onların verdiği kararı ve bizim de görüşlerimize dayanarak uygulamaya başladık. Bu hemen birden bire görünmeyecek ama yavaş yavaş bunu hep birlikte hissedeceğiz bu gelen yoğunluğu azaltmak için batı kampüsünden şehre doğru bir arter açtık. Sonra  da doğu kampüsünden aynısını açıyoruz.  

SAV’DAN ÜNİVERSİTEYE ALTERNATİF YOL

Ulaştırma Bakanımızdan şunu istedik. Antalya’dan gelirken Sav’dan, Aliköy’den Akkent kavşağına Akkent Kavşağından da Üniversiteye kadar olan o yolu iyileştirilmesi için destek istedik. Çevre yolu değil. Şu anda kullanılan oradaki stabilize yolun iyileştirilerek üniversiteye bağlantısını istedik. Onu da uygun olumlu gördüler, mantıklı buldular. Antalya’dan gelen kamyonlar o yolu kullanıyor o yolu yaptığımız zaman araçları bu yoldan çıkarmış olacağız. Yönlendirmeler yaparak değişik arterler açarak trafiği rahatlatmaya çalışıyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Trafiği, rahatlatacağız, ama, asıl, iş, vatandaşa, düşüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı