Haber Detayı
14 Mayıs 2022 - Cumartesi 23:00
 
Renkli baskılı asfalt yapılacak, 4 km bisiklet yolu oluşturulacak
Renkli baskılı asfalt yapılacak, 4 km bisiklet yolu oluşturulacak
GÜNDEM Haberi
Renkli baskılı asfalt yapılacak, 4 km bisiklet yolu oluşturulacak

 

Isparta Belediyesi Etnografya Müzesinden, Gökçay’a çıkan 1400 metre uzunluğundaki bozulan yolları yeniden ele alıyor. Belediye çift şeritte toplamda 2800 metrelik yolda baskılı asfalt uygulaması gerçekleştirecek. Ayrıca yolun her iki şeridinde de bisiklet yolu yapılıyor. Böylece Gökçay Kavşağından Kirazlıdere seyir terasına kesintisiz toplam 4 km’lik bisiklet yolu faaliyet geçirilmiş olacak. Yoldan sökülen kilit parke taşları ise Kirazlıdere ile Andık Deresi arasındaki dağ yoluna döşenerek, çıkan malzemeler de bu şekilde değerlendiriliyor.

Yapılan çalışmaları inceleyen ve bilgi alan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, ayrıca, yol üzerindeki UEFA standartlarında inşa edilen Emre Mahallesi Spor Kompleksi ile tarihi konak alanında da incelemelerde bulundu.

Etnografya Müzesinden Gökçay arasındaki kilit parke taşı kaplı yol döşemelerinde bozulmalar yaşandığını aktaran Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, daha önce Gökçay Mesirelik alan ile Kirazlıdere arasındaki yola renkli baskılı asfalt kaplama yaptıklarını hatırlattı. Şimdi de müze ile Gökçay arasındaki yolu yenilediklerini belirten Başdeğirmen, ilk etapta bölgede yeni yapılar oluşması dolayısıyla tüm altyapıları yenilediklerini ifade ederek, çıkış güzergahının stabilize çalışmalarının tamamlandığını kaydetti. 

Çıkış yolunun asfalt aşamasına getirildiğini kaydeden Başkan Başdeğirmen, “Asfaltı dökerken baskısını ve renklendirmelerini yapacağız. Yol yapılırken kaldırım, bordür ve orta refüjde yenilemeler yapılması gerekiyor. Begonit taşlarımızla kaldırım yürüyüş yolları yapıyoruz. Yürüyüş yolunun dışında araç yolundan geri kalan kısmı da bisiklet yolu olarak projelendirdik. Yola 1,80 metre genişliğinde bisiklet yolu ve 40 santimetre de koruma alanı oluşturuyoruz. Geriye kalan kısmı da yürüyüş yolu olarak ayarlıyoruz” dedi.

Bisiklet yollarını artırmak için çalışmaların devam ettiğini belirten Başdeğirmen, 2019’da 9,5 km olan bisiklet yolunun 23,5 km’ye ulaştırıldığını, bunun yıl sonu itibariyle de 56,5 km’ye ulaştıracaklarını söylerken, şehirde 2023 yılı sonu itibariyle de toplamda 86 km bisiklet yolu yapımını tamamlamayı hedeflediklerini aktardı. Başdeğirmen, “Bu kapsamda müzenin oradan Kirazlıdere’ye gidiş-gelişli toplam 4 kilometrelik bisiklet yolu çalışmamız var. Çalışmalarımızı yaz mevsimi girişinde bitirerek hizmete açmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Gökçay yolu üzerinde Emre Mahallesi Spor Kompleksini de inşa ettiklerini belirten Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “UEFA standartlarında yapılan sahamızın tribününün genişlemesi ve çevresindeki çalışmalarla ilgili projelendirmelere başladık. Tarihi Konak’ın girişindeki tüm kaplamalar ile büstlerin olduğu alanların kırıldığını daha önce tespit etmiştik. Orada da çalışmamız olacak.

Yine müzenin önceki dönemden kalan kısmını tamamladık. Şuanda müzemizi açılışa hazır hale getirmeye başladık. Müzenin altındaki bölgenin perde betonlarını yapıyoruz. Yandaki yolu açıyoruz. Orada otobüs ve araçların park yapabileceği alanlar oluşturduk. Müzenin alt bahçesi dediğimiz derenin kenarındaki alanlarda peyzaj çalışmasına başladık. Oralar tamamlandıktan sonra Kirazlıdere’ye kadar çok güzel bir hat ortaya çıkacak. O bölgeyi vatandaşlarımızın zevk alabileceği ve yürüyerek gelebilecekleri bir alan haline getiriyoruz” görüşlerinde bulundu.

Kirazlıdere’den Andık Deresi’ne giden yolda da iyileştirme çalışmalarına başladıklarını dile getiren Başkan Başdeğirmen, “Oranın da stabilizesini yaptık ve kenar bordürlerine başladık. Oraya da taş döşeyerek, Andık Deresi’ne bağlıyoruz. Dere Mahallesi’nden giren bir vatandaşımız Andık Deresi hattından Kirazlıdere ve Gökçay’a gelebilecek. Trafik konusunda da bir rahatlama sağlayacağız, araçlara burada daha rahat hareket etme kabiliyeti sağlayacağız. ‘Yaz mevsiminde neden bu çalışmalar başladı’ diyen olabilir ama kış aylarında asfalt dökemiyoruz. Asfaltın dökülebilmesi için bir sıcaklık olması gerekiyor. Hava durumları oluştuktan sonra tüm araçlarımızla çalışmalarımıza başladık. Çalışmalarımızı kısa sürede bitirip en güzel şekilde hizmete sunacağız. Asfalttan önce bu bölgenin yağmur suyu hatlarını yeniledik, olmayan yerlere ilave yaptık. Kanalizasyon sorunlarını çözdük. Yeni yapılan inşaatların hatlarını bağladık. Buradan çıkan kilit taşlarını Kirazlıdere’den Andık Deresi’ne doğru yapacağımız yola döşeyeceğiz. Hiçbir şeyimiz hurdaya gitmiyor. Söktüğümüz malzemeleri de en iyi şekilde değerlendiriyoruz. Bu çalışmalardan sonra da en güzel şekilde üstünü kaplayarak faaliyete geçmesini sağlıyoruz. Personelime, başkan yardımcılarıma ve müdürlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Renkli, baskılı, asfalt, yapılacak,, 4, km, bisiklet, yolu, oluşturulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı