Haber Detayı
16 Nisan 2015 - Perşembe 14:43
 
MASKELİ BEŞLİ'YE CEZA YAĞDI
Isparta'nın ilçelerinde silahlı yağma, tehdit, hürriyeti tahdit ve mala zarar verme gibi suçlardan yargılanan ve 'maskeli beşli' olarak adlandırılan 5'i tutuklu 7 sanık, 8 yıl ile 57.5 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum oldu.
GÜNDEM Haberi
MASKELİ BEŞLİ'YE CEZA YAĞDI

Isparta'nın ilçelerinde silahlı yağma, tehdit, hürriyeti tahdit ve mala zarar verme gibi suçlardan yargılanan ve 'maskeli beşli' olarak adlandırılan 5'i tutuklu 7 sanık, 8 yıl ile 57.5 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum oldu. Tutuklu sanıklardan Fahri Omak, "Gasp suçunu işlemedim.Benim branşım hayvan hırsızlığı. Evlere hiç hırsızlık için girmedim"sözleriyle kendini savundu.

Isparta'nın Gelendost İlçesi'ne bağlı Yakaköy'de Osman Sönmez'e ait eve girerek silahlı yağma yapma ve 2 kişinin hürriyetini tahditetmenin yanında Yalvaç, Eğirdir ve Senirkent ilçelerinde de hırsızlık, malazarar verme ve tehdit gibi çeşitli suçlardan yargılanan 5'i tutuklu 7 sanık,son kez hakim karşısına çıktı. Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 10'uncuduruşmaya tutuklu sanıklar Ercan Temür, Fahri Omak, Ramazan Öncü, Ferhat Öncüve Ali Yağcı ile sanıkların avukatları ve olayın mağduru Osman Sönmez'inavukatı katıldı. Tutuksuz yargılanan Musa Karademir ve Ali Çevik ise duruşmaya katılmadı.

SAVCI ÖRGÜT SUÇLAMASINDAN VAZGEÇTİ

Soruşturmayı yürüten savcı Osman Çabuk, daha önce verdiği mütalaasına ek olarak, her ne kadar suç işlemek kastıyla örgüt kurma suçundans anıklar hakkında kamu davası açılmışsa da bu konuda yeterli deliloluşmadığından vazgeçildiğini belirtti.

Daha önceki duruşmalarda üzerlerine atılı suçları kabuletmeyen ve savcılıktaki ifadeleri savcı Osman Çabuk'un kendilerine iyidavranması üzerine verdiklerini belirten sanıklar, bu kez mahkeme heyetine ilkifadelerinin doğru olduğunu ileri sürdü ve suçu birbirinin üzerine atarakolaydan pişmanlık duyduklarını ifade etti.

'BENİM BRANŞIM HAYVAN HIRSIZIĞI'

Sanıklardan Fahri Omak karar öncesi son sözü sorulunca,"Ben Osman Sönmez'in olayında yoktum. Gasp suçunu işlemedim. Benim branşımhayvan hırsızlığıdır. Evlere hiç hırsızlık için girmedim. Bu suçtan dolayıişlemediğim için pişman değilim" dedi.

Tutuklandıktan sonra savcılığa yazdığı mektupla olaydanpişmanlık duyduğunu ve evini soyduğu Osman Sönmez'den helallik dilemekistediğini belirten Ercan Temür, pişmanlık duyduğunu yineledi ve takdiri mahkeme heyetine bıraktı.

'BU SUÇU BİZ 3 KİŞİ İŞLEDİK'

Osman Sönmez'in evine girerek gasp suçunu kendisiyle beraberErcan Temür ve Ali Yağcı'nın gerçekleştirdiğini öne süren Ramazan Öncü, 4 sayfalık yazılı ifade verdi. Ramazan Öncü, Osman Sönmez'in evine girdiklerindemaske takmadıklarını, bunu daha önce ifadelerinde belirtmediğini de söyledi.Ali Yağcı ise duruşma öncesinde verdiği 2 sayfalık yazılı ifadesini Ramazan Öncü'nün baskısıyla verdiğini, şimdi söylediklerinden sonra bu ifadesini kabul etmediğini belirtti.

MAHKEME HEYETİ CEZA YAĞDIRDI

Duruşmaya verilen aranın ardından mahkeme heyeti cezaları açıkladı. Tutuklu sanıklara gasptan 13'er yıl, Osman ve Hatice Sönmez'inhürriyetini tahditten 16'şar yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti, sanıklarımala zarar verme, hırsızlık, silahla tehdit gibi değişik suçlardan da ayrı ayrıcezalandırdı. Sanıklardan Ferhat Öncü toplam 36 yıl, Ercan Temür 43 yıl 3 ay ,Ramazan Öncü 57 yıl 6 ay, Fahri Omak 45 yıl 9 ay, Ali Yağcı da 32 yıl 6 ayhapis cezasına çarptırıldı. Bir süre cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen sanıklardan Musa Karademir'e de mahkeme 25 yıl hapis cezası vererektutuklanmasına karar verdi. Mahkeme heyeti diğer tutuksuz sanık Ali Çevik'e de8 yıl hapis cezası verdi, ancak tutuklama kararı çıkmadı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Isparta'nın ilçelerinde korku salan suç çetesini yakalamakiçin çalışma başlatan Yalvaç Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığıekipleri, şüphelileri daha önce karıştıkları olaylardan takibe aldı. Teknik vefiziki takibin ardından şüphelilerin 25 Mart 2013'te Yalvaç'ta bir işyerinden 5kar maskesi aldığı belirlendi. Güvenlik güçleri suç çetesini yakalamak içinçalışma sürdürürken, 'maskeli beşli' 26 Mart'ta Gelendost'a bağlı Yakaköy'deOsman Sönmez'e ait eve girdi. Evdekileri silah zoruyla etkisiz hale getirenşüpheliler, çelik kasayı açarak içersindeki 2 bin TL, bir miktar ziynet eşyasıve Sönmez'e ait ruhsatlı tabancayı aldı. Sönmez'e ait evinin önündeki minibüsüde gasp eden şüpheliler, olay yerinden kaçtı. Yapılan çalışma sonucundaşüpheliler çeşitli tarihlerde yakalandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MASKELİ, BEŞLİ'YE, CEZA, YAĞDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı