Haber Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 13:47
 
Kan kaybediyoruz
Kan kaybediyoruz
GÜNDEM Haberi
Kan kaybediyoruz

 

Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan, 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü nedeniyle açıklama yaptı. Açıklamasında basının ve basın özgürlüğünün önemine dikkat çeken Karahan, içerisinde bulunduğumuz ekonomik koşulların düzeltilmesini istedi. IGC Başkanı Karahan, devletin yerel medyaya sahip çıkmaması durumunda, birçok meslektaşımızın işsiz kalacağını ve gazetelerin de kapanacağını belirtti.

 

Bugün 24 Temmuz sözde Basın Bayramı. Ancak biz bu günü bayram olarak değil Basın Dayanışma Günü olarak kutluyoruz. Bayramlar sevinçtir, gülümsemedir mutluluktur. İçerisinde bulunduğumuz bütün olumsuz koşullar bizleri karanlığa sevk etmektedir. 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü mesaj yayınlayan Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan, başta Isparta medyası olmak üzere ülke genelindeki yerel medyanın ve çalışanların birçok sorununun olduğunu dile getirdi.

24 Temmuz Basın Dayanışma Gününde sadece 1 gün hatırlanmak istemediklerini ifade eden Şevket Karahan: “ Yazılı ve görsel medya herkesin derdine derman olmaya çalışıyor. Ancak bizlerinde haddinden fazla sorunları var. Sorunlarımız arasında, ekonomi, özgürlük, mesleki yapılanma v.b problemler var. Devlet yöneticilerimizden acilen bunlara çözüm bulmalarını talep ediyoruz” dedi. Şevket Karahan, sansürün kaldırılışının yıldönümü olan 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü açıklamasında mesleki sorunlara ve çözüm önerilerine değindi. Basının sorunlarının demokratik hukuk sistemi içinde çözüleceğine dikkat çeken IGC Başkanı Karahan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Bilindiği gibi ülkemizde medya sektörüne genel olarak baktığımızda, basın özgürlüğünden çalışma koşullarına, mesleki standartlardan elektronik haberciliğe kadar bir dizi sorunun acil çözüm beklediğini görmekteyiz. Türk basını öncelikle, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen ‘Gazetecilik Meslek Yasası’na ihtiyaç duymaktadır. Gazetecilik Meslek Yasası, teknolojik gelişmeler de göz önüne alınarak günümüz koşullarına uygun şekilde çıkarılmalıdır. Bunun yapılabilmesi, gazetecilerin örgütleri aracılığıyla tartışmalarına ve karşılaşılabilecek sorunların çözümü için ortak görüş oluşturmalarına bağlıdır. Çağrımız; siyasetçilerin, bürokratların, hukukçuların ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ile diğer meslek kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla çalışma gruplarının oluşturulması, kanun teklifi hazırlanması ve Gazetecilik Meslek Yasası’nın ülkemize kazandırılmasıdır. Aynı kapsamda, darbe dönemlerinden bu yana değişmeyen Türk Ceza Kanunu’nda ve bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler değişmelidir. Bu maddelerin değişerek basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması, sektörümüz ve ülkemiz için büyük önem taşımaktadır. Basınımıza kendini meşru bir şekilde ifade edebilme ve haber yapabilme hakkının evrensel ölçülerde tanınarak ifade ve basın özgürlüğünün sorun olmaktan çıkması için bu düzenlemelerin yapılması kaçınılmazdır. Her yıl 24 Temmuz’da vurguladığımız gibi sansür, gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu kalkmış, ancak aradan geçen süreçte yapılan çeşitli yasal düzenleme ve baskılarla yeniden gündeme gelmişti. Yukarıda özetlemeye çalıştığımız düzenlemelerin gerçekleşmesi, sansürün de gerçek anlamda kalkmasının önünü açacak ve böylece 24 Temmuz’lar dayanışma günü olarak değil, bayram olarak kutlanacaktır. Unutulmamalıdır ki; özgür ve tarafsız basın hepimizin güvencesidir.” Dedi.

EKONOMİK KALKINMA ÇAĞRISI

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntıdan en büyük zararı medya sektörünün gördüğünü ifade eden Şevket Karahan, Ispartalılardan yerel medyalarına sahip çıkmasını istedi. Karahan: ‘Isparta’nın gözü, kulağı eli biziz. Ancak biz gözümüzü kulağımızı ve elimizi kaybetmek üzereyiz. Maddi olarak kurumlarımız ayakta durmakta güçlük çekiyor. Her esnafımızın, işadamımızın, vatandaşımızın bütçesinin yettiğince en az 1 gazeteye abone olmasını rica ediyoruz. Medya güçlenirse ve büyürse Isparta büyür. Birbirimize kenetlenme ve sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kan, kaybediyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı