Haber Detayı
30 Kasım 2021 - Salı 19:52
 
Büyük acının 14. yılı
Büyük acının 14. yılı
GÜNDEM Haberi
Büyük acının 14. yılı

 

Bundan tam 14 yıl önce, 30 Kasım 2007 günü İstanbul'dan havalanan Atlasjet'e ait içinde 50 yolcu ve 7 mürettebat bulunan MD-83 tipi Atlasjet uçağı pisti karşısına aldıktan (İn-bound olduktan) hemen sonra, Keçiborlu ilçesinin Çukurören köyü mevkiinde gece 01:32'de 1.830 metre yükseklikteki Türbetepe’ye çarparak düşmüş, Uçaktaki yolcu ve mürettebatın tümü hayatını kaybetmişti. Aradan 14 yıl geçmesine rağmen acılar dünkü gibi taze.

ACILAR HALEN TAZE

Tarih 30 Kasım 2007’yi gösteriyordu. İstanbul’dan Isparta’ya gelen Atlasjete ait içinde 50 yolcu ve 7 mürettebat bulunan MD-83 tipi uçak Isparta semalarında gözden kayboldu. Keçiborlu ilçesi Türbetepe’ye çarpan uçakta kurtulan olmadı. İçinde 6 bilim adamının da bulunduğu uçakta Isparta’nın tanınmış işadamları hayatını kaybetti. Aradan 14 yıl geçmesine rağmen acılar dünkü gibi taze.

KAZA NASIL OLMUŞTU?

Uçağın düşmesinin ardından herhangi bir patlama olmamasının ise, kısa parkurda uçulduğu için uçakta fazla miktarda yakıt bulunmamasından kaynaklandığı ifade edildi. Ölen yolcular arasında Süleyman Demirel Üniversitesi'nin davetlisi olarak, "fizik" konusunda konferans vermek üzere Boğaziçi ve Doğuş üniversitesinden gelen bilim adamları da bulunuyordu:Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Engin Arık, araştırma görevlisi Özgen Berkol Doğan, yüksek lisans öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve araştırma görevlisi Mustafa Fidan.

1,5 AYLIK BEBEK DE BULUNUYORDU

Prof. Dr. Engin Arık'ın, 'European Organization for Nuclear Research (CERN)'deki 'Atlas Deneyi'nde çalıştığı, ayrıca bu 6 bilim adamının 2 yıl önce başlatılan ve Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenen "Türk Hızlandırıcı Merkezi Teknik Tasarımı ve Test Laboratuvarları" projesinde görevli oldukları bildirildi. Bu arada, uçakta 49 değil, 50 yolcu olduğu anlaşıldı. Uçakta ölenler arasında 1.5 aylık bir bebek de bulunuyor.

PİLOT İLE KULENİN SON KONUŞMASI

Uçak ve kule arasındaki son telsiz konuşmaları:

Saat 01.18:

Kaptan Pilot: Isparta Kule, iyi geceler.

Isparta Kule: İyi geceler, devam edin.

Kaptan Pilot: Atlasjet KK 4203, Isparta VOR üzeri.

Isparta Kule: Anlaşıldı. In-bound oluş ikaz.

Pilot, uçağı VOR olarak adlandırılan, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'ndaki sinyal vericinin üzerine geldiğini bildiriyor.

Bir sonraki noktası olan, 'pisti karşılama pozisyonu' olarak adlandırılan 'in-bound' noktasını rapor etmek üzere hareket ediyor.

Saat 01.36:

Kaptan Pilot: Isparta Kule, in-bound olduk.

Isparta Kule: Anlaşıldı Atlasjet. Yaklaşmaya devam edin.

Uçakla yapılan son konuşmada pilotlar 'in-bound' olduklarını, yani pisti karşıladıklarını kuleye bildirdi.

Bu noktada uçağın pist başından uzaklığı yaklaşık 18 kilometre. MD-83 tipi uçağın bundan sonra alçalma yaparak piste iniş yapması gerekiyordu.

UÇAKTAKİ MÜRETTEBAT:

Atlasjet Havayolları'ndan yapılan açıklamada, uçakta WorldFocus Havayolları personelinden kaptan pilot Serhat Özdemir, ikinci kaptan Fahir Aksoy ve kabin amiri Çağatay Şirin'in bulunduğu belirtilmişti. Atlasjet personelinden ise hostesler Mana Topçu, Sinem Hatice Vurgun ve Mümine Bulut uçakta görevliydi.

İŞTE UÇAKTA YAŞAMINI YİTİRENLER

YOLCULAR: Özlem Karataş, Nuri Tığlı, Bahri Öndürücü, M.Rafi Taşkent, Muhsin Öndürücü, Şakir Özsoy, Kasım Muhammet Saygılı, Perihan Kutlu, Sinem Kutlu, Aysun Fatime Balcı, Mustafa Zengi, Davut Demir kurt, M Hayri Tokgöz, Tevfik Büyükçaylı, Mehmet Yiğitbaşı, Zeliha Yiğitbaşı, Özgen Berkol, Doğan Engin, Abat Engin, Arık Sibel Uysal, Mehmet Yılmaz, Necati Kartal, Saniye Kartal, Hakan Ulutaş, İskender Hikmet Senel, Fatma Boydağ, Fahrettin Oğurlu, Özcan Oğurlu,Hakan Yakup Tullu, Alp Tezcan, Oğuz Cafer Çiftçi, Yusuf Çiftçi, Nazire Kurnaz Gözen, Polat Mustafa Fidan, Doğan Göktaş, Hazal Kaynak, İsa Çobankaya, Saniye Çobankaya, Yaşar Çobankaya, Burhan Tepebaşı, Ruşen Mustafa, Hamza Hemreli, Fuat Güler, Mustafa Çalışkan, Kenan Büyük, Süleyman Hilal, Ayşe Cantürk, Melike Ceylan, Sadettin Baysal

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyük, acının, 14., yılı,
Yorumlar
Haber Yazılımı