Haber Detayı
26 Şubat 2015 - Perşembe 12:07
 
BAKA, Manavgat’ta proje eğitimi verdi
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde 17 milyon TL bütçeli 2015 Mali Destek Programı hakkında bilgilendirme toplantısı ve proje hazırlama eğitimi gerçekleştirdi.
EKONOMİ Haberi
BAKA, Manavgat’ta proje eğitimi verdi

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde 17 milyon TL bütçeli 2015 Mali Destek Programı hakkında bilgilendirme toplantısı ve proje hazırlama eğitimi gerçekleştirdi. Yeni mali destek programının amacı, hedefi, alt başlıkları ile ilgili konularda ayrıntılı bilgilendirmenin yapıldığı yoğun ilgi gören toplantının ikinci bölümünde ise,  proje hazırlama eğitimi verildi. Katılımcıların sorularının cevaplandırıldığı toplantıda, proje hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, mantıksal çerçeve yaklaşımı, planlama, bütçe kavramları, teklif hazırlama, sunma gibi projeyle ilgili konularda önemli bilgiler verildi.

Antalya, Burdur ve Isparta’nın kalkınma ajansı BAKA, bölgenin potansiyelinin ön plana çıkartılması ve sürdürülebilir kalkınma hedefine yönelik Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) işbirliğinde Manavgat’taki potansiyel başvuru sahiplerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi ve proje hazırlama eğitimi verdi.

BAŞKANDAN PROJE ÜRETİN ÇAĞRISI

Toplantının açılış konuşmasında BAKA’ya Batı Akdeniz’e ve Manavgat’a katkısı ve destekleri için teşekkür eden MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, kamu ve KOBİ’lerden proje üretmeleri çağrısında bulundu. Toplantının amacının proje potansiyelini artırmak amacıyla gerçekleştirildiğini belirten Ahmet Boztaş, 4 yıldır toplantıların yapıldığını belirterek “Toplantıya katılama gösterdiğiniz ilgi gibi proje üretmenizi özellikle istirham ediyorum.  Ne hikmetse Manavgat’ta gözle görülür proje gelmemiştir. MATSO olarak proje hazırlığımız var. Ben istiyorum ki Manavgat’taki kamu ve özel kurumların yararlansın. Bir sonraki çağrı programında en az 15-20 tane projenin destek aldığını ve çıkıp burada anlatmasını hedefliyorum” dedi.

Katılımcıları Proje Yönetim Birim Başkanı Sinan Mesuter, uzmanlar Bayram Altıntaş ile Abdurrahman Özsoy’dan oluşan BAKA ekibi bilgilendirdi. BAKA’nın katılımcılık anlayışı çerçevesinde yerelden kalkınmayı sağlamayı hedefleyen, bölgenin ekonomik kalkınmasını sağlamak üzere birçok faaliyet gerçekleştiren kurum olduğu belirtilen toplantıda, Antalya, Isparta ve Burdur’daki yatırımcılara doğrudan finansman desteği sağlayacak 17 milyon TL bütçeli 2015 Mali Destek Programı anlatıldı.

PROJE HAZIRLAMA TEKNİKLERİ

Batı Akdeniz’de faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları ile STK ve özel sektöre yönelik BAKA’nın yenilikçi teknolojiler, yenilenebilir enerji ve alternatif turizmin desteklenmesi konularında hibe desteğini içeren yeni mali destek programına başvuruların 10 Nisan 2015 saat 17.00’e kadar Isparta, Antalya ve Burdur’daki yatırım destek ofislerine yapılıp proje dosyalarının da 17 Nisan 2015’e kadar teslim edilmesi gerektiği hatırlatıldı.

BAKA Proje Yönetim Birimi uzmanları, bilgilendirmenin ardından toplantının öğleden sonraki bölümünde katılımcılara proje hazırlama eğitimi verdi. Proje fikrinin projeye nasıl döndürüleceği, mantıksal çerçeve yaklaşımı, faaliyet planı, bütçe, iş planı kavramları, teklif hazırlama ve sunma süreci ile başvuru formu, eklerin doldurulmaları anlatılan eğitimde; hangi projelerin kabul göreceğini, dikkat etmeleri gereken noktalar, projelerin uygulanma yeri ve süreleri, maliyetlerin uygunluğu, destekten karşılanabilecek maliyetler, program ile hedeflenen sektör ve alanlar, değerlendirme süreci ile sonrası anlatıldı. BAKA’nın Antalya, Burdur ve Isparta’da vereceği teknik masa hizmetlerinin tüm proje sahiplerine açık olduğuna dikkat çekilen toplantı, katılımcıların sorularının cevaplandırılmasıyla tamamlandı.

Desteklerden faydalanmak isteyen tüm ilgili kişi ve kurumlara açık ücretsiz verilen proje eğitimleri, 26 Şubat’ta Burdur’da BUTSO Konferans Salonu’nda, 27 Şubat’ta da Isparta’da ITSO Konferans Salonu ile Antalya’da AÜ İİBF Yavuz Tekelioğlu Konferans Salonu’nda verilecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAKA,, Manavgat’ta, proje, eğitimi, verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı