Haber Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 00:47
 
ARKADAŞLAR İLKER ÇARIKÇI BU ŞEHRİN EVLADIDIR
ARKADAŞLAR İLKER ÇARIKÇI BU ŞEHRİN EVLADIDIR
- Haberi
ARKADAŞLAR İLKER ÇARIKÇI BU ŞEHRİN EVLADIDIR

Görev süreleri dolan on kadar rektörlerimizin Cumhurbaşkanımız tarafından yakın zamanda yeniden atamaları yapıldı. Rektör ataması yapılması beklenen üniversitelerin arasında SDÜ de vardı. Ancak üniversitemiz SDÜ’ye henüz rektör ataması yapılmadı.

SDÜ’ye rektör atamasının gecikmesi şehrimizdeki bazı yerel ve sosyal medya kanallarında yer buldu ve haliyle haklı-haksız birçok yorumlar da yapıldı. Herkese görüşünü söylemesi ve yazması adına saygı duyuyoruz. Biliyoruz ki, hangi konuda olursa olsun yapıcı ve geliştirici eleştiriler ortaya koymak konunun muhatabı kadar eleştiri sahibine de katkı sağlar. İletişim bilimi ve birlikte yaşama kültürü bunu gerektirir. Çünkü sonuçta hepimiz aynı gemideyiz.

Ancak herşeye rağmen Sezar’ın hakkını da Sezar’a vermek lazımdır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, SDÜ rektörümüz İlker ÇARIKÇI bey, bu şehrin evladıdır. Bu şehirde doğmuş, bu şehirde tahsilini yapmış ve sanırım ölünceye kadar bu şehirde yaşamaya devam edecek bir hemşerimizdir. Eşi burada, dostu burada, anası-babası burada, akrabaları buradadır. Çoluk-çocuğu da buradadır. Bu şehrin yetiştirdiği bir evladının ülkeye büyük hizmetler etmiş Süleyman DEMİREL beyin adıyla kurduğu, öğrenci yoğunluğu açısından ülkenin sayılı üniversitelerinden birinde rektör olarak görev yapması dolayısıyla, hemşerileri ve arkadaşları olarak bizler ne kadar gurur duysak azdır. Bu saatten sonra da, Allah işini ve gücünü rast getire…

SDÜ eski rektörlerimiz ÇAKMAKÇI ve BAYDAR beyler ikişer dönem, İBİCİOĞLU bey ise tek dönem rektörlük yaptılar.  İlker bey de, tekrar atanırsa ikinci dönem için görev almış olacak. İlker bey, 2015 yılından bugüne SDÜ rektörlüğü görevini sürdürüyor. Rektörlüğü döneminde üniversitemizin eğitimine büyük katkılar sunmuş, merkezi yönetim ve şehrimizin yerel yönetim aktörleri ile gayet uyumlu olarak başarıyla çalışmıştır.

İlker bey, rektör olmadan önce de, bu şehre hizmet adına, bu şehrin bir evladı olarak yıllardır çalışıp çabalamaktaydı. O, bu şehirde eğitim görmüş ve bu şehirde yıllarca öğrenci yetiştirmişti. Önceki rektörlerin idari kadrosunda yer alarak yıllarca yöneticilik konusunda tecrübeler edinmişti. Son dört yıldır da üniversitemizde akademik anlamda gayet iyi hizmetler yapmaktadır.

Ayrıca Ispartalı olması hasebiyle bu şehrin eğitim ve öğretimle ilgili problemlerini çok iyi bilmekte. Görev aldığı günden bugüne kadar da kendince şehrin eğitimine katkı konusunda çözüm odaklı çalışmalar yapmakta.

Bu saydığımız hizmetlerin yanında İlker beyin en büyük şanssızlığı, enerjisinin büyük kısmını Fetö’den yargılanan eski rektörün arkasında bıraktığı “Fetö’nün ülkemiz üniversitelerinin içinde en yoğun örgütlendiği üniversite” imajını silmeye çalışmayla karşı karşıya kalmasıdır. Evet, İlker bey bu imajı çok büyük mücadeleler sonucunda silmiştir ancak 15 Temmuz darbesi sonrası yaklaşık iki senesini bu işe ayırdığı için üniversitemizin eğitim, kültür ve sosyal açıdan gelişip büyümesi adına için yeterli zaman ayıramamıştır. Bu gerekçe ile son iki sene de eğitim ve öğretim açığını kapatmak anlamında canla başla çalışmış, çabalamış ve başarmıştır.

Ancak İlker hocamıza Ispartalılar olarak şunu söylemek bir borç olacaktır: İlker hocam, sizden önceki rektörlerimiz döneminde olduğu gibi (İbicioğlu dönemi hariç) sizin döneminizde de hemşerileriniz olarak üniversitemiz ile çok haşır neşir olamadık. Üniversite olarak varlığınızdan memnunuz ve hatta maddi anlamda şehir olarak üniversitemize mecburuz da. Üniversitemiz, yerel ve ulusal medyadan izlediğimiz kadarıyla, ülkemiz eğitim standartlarının üzerinde bir seviyeye sahip. Bunu okuyor ve görüyoruz. Siz evladımız, arkadaşımız ve kardeşimiz rektörümüze Ispartalılar olarak ilgi ve alaka anlamında, şehirle kaynaşma ve bütünleşme anlamında olarak büyük destekler veremediğimizin de farkındayız.

Sadece eşimizin ve dostumuzun işe veya kadroya ihtiyacı olduğunda yerleşkeye gittiğimizi hepimiz kabul ediyoruz. Kent ve üniversite birlikteliği adına elinizi hiç olmazsa takdir ve teşekkür ederek bile pek güçlendiremedik. Aksine beklentilerimiz karşılanmayınca sizi eleştirmekten de geri kalmadık.

Ama tüm bu sıkıntılar sizin yeniden rektör seçilmenize biz Ispartalılar olarak gönül tarafımızdan mani değil. Evet, sizden bu şehir memnundur. Sizden rektör olarak şehir adına herhangi bir olumsuzluk da görmedik. Bilakis bu şehir adına yaptığınız bilimsel birçok çalışmanız gelecek nesillerimize önder ve rehber olacaktır. Bunun da farkındayız.

Hakkınızda olumsuzluk olarak medyada dile getirilen bu olumsuzluklar sizden bireysel anlamda küçük ve basit beklentilerini karşılayamayan kişilere aittir. Yerleşkeye yapılan AVM üzerinden size saldıranlar bu yapıların önceki dönemden gelen işler olduğunu zaten biliyorlar. Biz de biliyoruz. Siz kuru gürültüye pabuç bırakmadan kaldığınız yerden durmaksızın hizmete devam edin lütfen. Allah yar ve yardımcınız olsun.

İsmail TANIŞMAN

Kaynak: Editör:
Etiketler: ARKADAŞLAR, İLKER, ÇARIKÇI, BU, ŞEHRİN, EVLADIDIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı