Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 23:29
 
2019’un ilk 4 ayında 5 eşleşme sağlandı
2019’un ilk 4 ayında 5 eşleşme sağlandı
GÜNDEM Haberi
2019’un ilk 4 ayında 5 eşleşme sağlandı

Kök Hücre Bağışı

2019’un ilk 4 ayında 5 eşleşme sağlandı

Isparta Kızılay Kan Bağış Merkezi bir taraftan, kan ihtiyacını karşılamak amacıyla kan bağışı topluyor, bir taraftan da lösemi, Parkinson ve böbrek kanseri gibi hastalıklarda kullanılan kök hücre bağışı kabul ediyor. Isparta Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Uğur Güzel, “Bağışlar kapsamında 2018 yılında 15 eşleşme sağlanırken, 2019’un ilk 4 ayında 5 eşleşme sağlandı” dedi.

 

Kök hücre bağışı hakkında açıklamalarda bulunan Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Uğur Güzel, “Bağışlar kapsamında 2018 yılında 15 eşleşme sağlanırken, 2019’un ilk 4 ayında 5 eşleşme sağlandı” dedi. Güzel,  ‘Kök hücre yani kemik iliği bağışı içinde gönüllülerden kan alıp daha sonra uyum sağlandığında da kemik iliği bağışı sürecine dahil oldu. Isparta içinde 2019 yılının ilk 4 ayında 5 tane eşleşme oldu bu bağışlar gerçekleşti geçtiğimiz sene 15 tane eşleşme vardı bu senede bu sayının biraz daha artmasını bekliyoruz. Çocukluk çağı lösemi hastalıklarında kemik iliğinin bir takım fonksiyonlarını yitirmesine bağlı oluşan olumsuz durumu geri döndürmek için kullanıyordu fakat anlaşıldı ki tıbbi gelişmeler sonucunda kök hücre birçok başka hastalığında tedavisinde özellikle kanserlerde veya doğumsal bir takım yetersizliklerde oldukça önemli ve değerli bir bağış şekli bazen bir insanın son şansı bazen kemik iliği veya kök hücre almak olabiliyor yeterince elimizde veri tabanı olursa o kişiye yardım etme olayımızda artıyor. Günümüzde de bu hastalıklar giderek artıyor’ dedi      

Öte yandan Isparta Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Uğur Güzel, Isparta halkına çağrıda bulunarak kök hücre bağışı yapmalarını istedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2019’un, ilk, 4, ayında, 5, eşleşme, sağlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı